Skarby Pojezierza Drawskiego – co warto zobaczyć?

Krajobrazy stworzone przez lodowce mogą oczarować każdego. Urozmaicona rzeźba tereny, malownicze wzgórza, głębokie doliny i liczne jeziora – oto główne atrakcje, z jakimi możemy się spotkać na terenie Pojezierza Drawskiego. Jakie miejscowości warto odwiedzić podczas wycieczki po tej części kraju? Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Połczyn-Zdrój


To jedna z najważniejszych miejscowości turystycznych, jakimi może się pochwalić Pojezierze Drawskie. W Połczynie czekają na gości atrakcje typowe dla polskich kurortów. Liczne sanatoria, park zdrojowy – oto ważne punkty na turystycznym planie miasta. Warto jednak pamiętać, że Połczyn-Zdrój może się pochwalić piękną okolicą. Na turystów czeka tu m. in. pobliski Drawski Park Krajobrazowy oraz tak atrakcyjny cel wycieczek, jakim jest Dolina Pięciu Jezior.

Drawsko Pomorskie


To jedno z najstarszych miast na terenie Pomorza Zachodniego, nic więc dziwnego, że z cennymi zabytkami można się tu spotkać niemal na każdym kroku. Gotycki kościół z przełomu XIV i XV wieku, ryglowy magazyn solny oraz pozostałości średniowiecznych murów obronnych – oto zabytki, dzięki którym w mieście tym panuje wyjątkowa atmosfera. Drawsko Pomorskie może się też pochwalić takimi ciekawostkami, jakimi tajemnicze kurhany w Orlim Lesie oraz największy w kraju poligon wojskowy.

Czaplinek


Dla tych, którym marzą się wczasy nad wodą, Czaplinek może się okazać idealnym celem wakacyjnej wyprawy. Wielkim walorem tego miasteczka jest jego położenie w pobliżu malowniczych i chętnie odwiedzanych przez turystów jezior: Drawsko i Czaplino. Na gości czekają tu również ciekawe zabytki, przy czym największym zainteresowaniem cieszy się tutejsza Izba Muzealna. Jej zbiory są związane głównie z rolnicza przeszłością Czaplinka, zatem prezentowana tu kolekcja składa się głównie z dawnych sprzętów rolniczych: żaren do mielenia zboża, maselnic czy nosideł na wodę.

Świdwin


Ta miejscowość może się pochwalić nowoczesnym parkiem wodnym oraz piękną starówką. Urzeka tutejszy kościół parafialny, wzniesiony w XIV wieku w stylu gotyckim, spore wrażenie na zwiedzających robią też zabytkowe kamieniczki. Głównym celem wycieczki dla większości turystów jest jednak tutejszy zamek – cenny zabytek, który może się pochwalić historią sięgającą XIII stulecia.

Cieszyno


To kameralne letnisko cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony turystów. Piękne widoki na pobliskie jezioro Siecino jest największym walorem tej miejscowości. Nie brak tu również atrakcji o charakterze krajoznawczym, przy czym na miłośnikach zabytków największe wrażenie mogą tu zrobić takie obiekty, jak ryglowy kościółek oraz pałac, służący dziś turystom jako popularny ośrodek wypoczynkowy.

Stare i Nowe Worowo


Kto w czasie wycieczki po Pojezierzu Drawskim zajrzy do Starego Worowa, ten z pewnością nie będzie żałować spędzonego tu czasu. W tej miejscowości zachował się cenny zabytek wiejskiej architektury – ryglowy kościół z XVII wieku. Z cennymi zabytkami można się też spotkać w pobliskim Nowym Worowie – miejscowości, która kojarzona jest z neoromańskim kościołem oraz wiatrakiem holenderskim. Jest to jednocześnie jedno z tych miejsc, w których można się nacieszyć widokiem dawnych zabudowań gospodarczych oraz chałup z XIX stulecia.

Pojezierze Drawskie ma się czym pochwalić, a czekające tu atrakcje mogą zrobić ogromne wrażenie na turystach. Ponieważ tanie noclegi można tutaj znaleźć bez większych problemów, letnicy z całego kraju coraz częściej decydują się na wczasy w tym regionie. Cenne zabytki i piękna sceneria są zresztą najlepszymi zachętami dla tych, którym marzy się beztroski wypoczynek w wyjątkowym miejscu.

1 thought on “Skarby Pojezierza Drawskiego – co warto zobaczyć?

  1. Jakbym miała wybrać tylko jedno miejsce, to z wątpliwościami, ale wybrałabym Połczyn-Zdrój. Jest tam wszystko, czego turysta szuka na wakacjach.

Comments are closed.