Kowalewo Pomorskie: co warto zobaczyć?

Kowalewo Pomorskie jest dobrym punktem wypadowym dla tych, którym marzą się wycieczki po najpiękniejszych zakątkach Pojezierza Chełmińskiego. Jest to jednocześnie ciekawe miasto, na terenie którego na brak cennych zabytków nie można narzekać. Co warto zobaczyć podczas pobytu w tym mieście?

Z kart historii – Kowalewo Pomorskie i jego dzieje


Kowalewo Pomorskie jest jednym z ważniejszych grodów ziemi chełmińskiej oraz ośrodkiem miejskim, który miał istotny wpływ na dzieje tego regionu. Wielkim walorem tego miasta było od samego początku jego położenie. Naturalne walory obronne sprawiły, że Kowalewo już w XIII wieku spełniało ważną rolę. W 1222 roku, z woli księcia Konrada Mazowieckiego, miasto to stało się własnością biskupa pruskiego Chrystiana. W 1231 roku Kowalewo Pomorskie znalazło się w rękach Krzyżaków, którzy szybko przystąpili do budowy własnego zamku – siedziby komtura. Obok krzyżackiej twierdzy zaczęło się rozwijać miasto, które w 1286 roku otrzymało stosowne prawa. W 1466 roku Kowalewo Pomorskie stało się częścią Prus Królewskich i aż do rozbiorów pełniło rolę siedziby starostwa. Do dziś o jego dawnym znaczeniu przypominają nam tutejsze zabytki. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Kowalewo Pomorskie i jego atrakcje


W czasie wycieczki po terenie Kowalewa Pomorskiego, warto zwrócić uwagę na układ urbanistyczny tego miasteczka. Do dziś ma on taką formę, jaką nadano mu w XIII wieku, choć większość zabudowy pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Ciekawie prezentuje się rynek oraz pozostałości murów miejskich z narożną baszta, pochodzącą z okresu późnego średniowiecza. Dla miłośników sztuki sakralnej cennym zabytkiem będzie gotycki kościół parafialny św. Mikołaja. Wzniesiony w XIV wieku, na przełomie XVII i XVIII stulecia został znacznie przebudowany. W jego wnętrzu dominuje styl barokowy, choć dostrzec tu można i starsze dzieła sztuki. Do tych najcenniejszych zalicza się gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodząca z początków XV wieku. W czasie wycieczki po Kowalewie Pomorskim warto też odwiedzić krzyżacki zamek, a raczej jego ruiny. Po XIII-wiecznej budowli pozostały fundamenty czworobocznego budynku oraz resztki murów podzamcza.

Co warto zobaczyć w okolicy?


Kto znajdzie tanie noclegi na terenie Kowalewa Pomorskiego, też będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po jego okolicy. I tu atrakcji nie brakuje. Gdzie warto się wybrać? Na turystów czekają tu dwie dłuższe trasy: Szlak Kopernikowski oraz Droga Tysiąca Jezior. Dla miłośników dawnej architektury ciekawym doświadczeniem może się okazać wizyta w Chełmonie, znanym z gotyckiego kościoła z XIV wieku. Gotycką świątynią mogą się również pochwalić Pluskowęsy oraz Srebrniki – kolejne miejscowości, do których warto zajrzeć. Miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury mogą z kolei oczarować lasy nad Drwęcą, na terenie których nie brak przyrodniczych skarbów i malowniczych zakątków.

Kowalewo Pomorskie i jego najbliższa okolica to moc różnorodnych atrakcji. Przyrodnicze skarby i cenne pamiątki z dawnych czasów to czynniki, dzięki którym turyści coraz chętniej spędzają tu urlop. I dobrze, gdyż w tej części kraju każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego.